Budzisz się rano i już jesteś zmęczony? A może pora coś z tym zrobić?
9 listopada 2017
Spędzić czas z rodziną? Czy zrobić coś dla siebie? Czy to co musisz? Masz takie dylematy? Jest na to rozwiązanie
12 listopada 2017

Nie trać czasu na to, co nie działa w Polsce

Polska to specyficzny kraj. I nie, nie mam na myśli podejścia do wszystkiego. Bo mamy je trochę inne niż inne nacje. Chodzi o to, że w przypadku ludzi zapracowanych i mających chęć odzyskać trochę czasu, który gubią – nie wszystkie metody, które można znaleźć w internecie, książkach lub niektórych szkoleniach – zadziałają.

 

Wiedza trafia do Polski ze Stanów. Stety i niestety. Oni mają od dawna wolność w wielu kwestiach, która w Europie, a zwłaszcza w Polsce, dopiero kiełkuje. Na przykład różne podejścia do życia. Do tego co człowiek chce robić w życiu. Lata temu (kiedy jeszcze byłem gnojkiem w podstawówce), wybierałem szkołę średnią do której pójdę. I wybrałem technikum elektroniczne. Moim zamysłem było zostać programistą. Jak to usłyszała matka mojego kolegi z podstawówki to skwitowała „phi, przy komputerze. Ty lepiej idź do jakiejś szkoły z prawdziwym zawodem. Jak mój syn! On będzie mechanikiem”. Nie ukrywam, że trochę mnie to zabolało i się przez chwilę zastanawiałem czy może trochę nie zmienić wyboru, ale 3 minuty później stwierdziłem że nie. Chcę to robić i będę to robił.

Chodzi o to, że polska mentalność jest bardzo często nastawiona bardzo antagonistycznie do tego, co nieznane. Tam gdzie była prawdziwa wolność – podejście jest inne. W USA jak ktoś mówi, że zmienia branżę w kontekście zawodowym, to wszyscy mu gratulują decyzji. Jak ja jakiś czas temu powiedziałem, że rezygnuję z pracy w IT bo już mam tego dość, to wszyscy starali się mnie przekonać, że robię źle i nie powinienem tego rzucać i gdzie ja zarobię tyle pieniędzy ile tam. Ale czy o to chodzi? Żeby robić coś, czego się nie chce? Albo żeby robić coś, co już nie jest dla Ciebie atrakcyjne?

Wracając do naszej natury. Przez takie różnice nie wszystko to, co trafia do naszego kraju z szeroko rozumianego zachodu, będzie działać tak jak się należy. Czasem nie będzie działać ani trochę. Jak na przykład z afirmacjami. Afirmacje to w psychologii zdania, które wypowiadasz sam do siebie, żeby podnieść akceptację samego siebie. W hamerykańskich filmach, czasem jest pokazane jak przed rozmową kwalifikacyjną mówią przed lustrem do siebie „dasz radę, jesteś stworzony do tej roboty, uda Ci się”. W USA to działa. W Polsce – nie. Niestety, nie starczyłoby mi palców u rąk i nóg, żeby wymienić szkolenia lub publikacje, gdzie dalej mówią, żebyś afirmował. A to w Polsce nie działa. Koniec i kropka.

Dlatego ważnym jest, jeśli naprawdę chcesz umieć skutecznie zarządzać sobą w czasie i naprawdę chcesz odzyskać nawet 2 godziny dziennie, abyś korzystał tylko z tego co działa. Z tego co jest przetestowane miesiącami i latami. Z tego, co ktoś inny już Ci przygotował jako gotową papkę, instrukcję niemal krok po kroku co masz robić. Wtedy nie będziesz marnować swojego czasu na słuchanie bzdur, które tutaj nie działają. Nie będziesz też tracić pieniędzy na takie szkolenia lub kursy. Bo po co Ci to? Przecież Ty potrzebujesz efektów.

Nawet nie wiesz jak często słyszę od ludzi, że zaczęli robić to i tamto i to zupełnie im nie pomaga. I się zastanawiają czemu. Bo przecież kupili kurs od guru ze Stanów i to musi działać. A nie działa. Tylko nikt im nie powiedział, że to co działa tam, wcale nie musi tutaj. A szkoda.

Tylko będąc skutecznie przygotowanym, jesteś w stanie sprostać wyzwaniom dnia dzisiejszego. Czyli robić to wszystko co musisz (praca, rozwój, etc) i co chcesz (rodzina, przyjaciele, hobby). A nigdy nie będziesz skutecznie przygotowanym, jeśli będziesz korzystać z metod, które nie działają dla Ciebie. Żebyś był skutecznie przygotowany, musisz znać pewne elementy jak to robić prawidłowo. Więcej o tym możesz się dowiedzieć z mojego PDF, który znajdziesz >> tutaj <<.

Gdybym to ja miał się teraz zamienić z Tobą miejscami i miałbym szukać pomocy w kwestii odzyskania codziennie traconego czasu, to szukałbym profesjonalistów, mających doświadczenie w pracy z ludźmi. Takimi, którzy mają referencje. Takimi, którzy mają efekty. Takimi, którzy dają Ci gwarancję. Wiem co mówię. Byłem kiedyś tam, gdzie Ty teraz. Szukałem, testowałem. Traciłem czas. Teraz już nie muszę, bo mam wszystko co mi potrzebne do tego, żeby dobrze sobą zarządzać w czasie.

I dokładnie takiego efektu potrzebujesz. Mieć wszystko to, co potrzebne do tego, żebyś byłe efektywny. Żebyś miał czas na rzeczy ważne i przyjemne. I żebyś to Ty był panem swojego czasu, a nie żeby on był Twoim panem.

 

Doba ma 24 godziny. Przez średnio 8 godzin śpisz. Czyli zostaje średnio 16 godzin na dobę. 960 minut. Pomyśl sobie, że będąc tylko 10% bardziej wydajnym, zyskujesz każdego dnia 96 minut. Półtorej godziny. To przy założeniu, że swoją pracę też możesz optymalizować. Jeśli nie możesz, to 8 godzin musisz poświęcić na pracę. Zostaje Ci dostępne jakieś 8. Jeszcze obowiązki domowe (bo przecież nie zostawisz syfu w domu, pustej lodówki i głodnych dzieci). Przy pesymistycznym założeniu, zostaje 5h. 300 minut. 10% z tego czasu (którym możesz zarządzać i go usprawnić), to 30 minut. Dziennie. W miesiącu roboczym to 10 godzin (30 minut razy 20 dni roboczych). Dołóż do tego miniumum 2 godziny dziennie odzyskane w weekend. I będziesz mieć 10h + 4weekendy * 2dni weekendu * 2 godziny = 26godzin w ciągu miesiąca.

Najgorsze jest to, że wiedza leży na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko się zatrzymać, schylić i podnieść książkę zawierającą wiele elementów potrzebnych do uzyskania efektów. Taką książkę, w formie raportu PDF możesz otrzymać po wejściu na >> tą stronę <<. Pamiętaj, że wiele marzeń możesz zrealizować będąc odpowiednio przygotowanym. Nie przegap swojej szansy, którą znajdziesz w moim darmowym raporcie „Bądź bardziej produktywnym i zmotywuj się do pracy w 15 sekund„.

Powyższe wyliczenia, to wszystko są założenia pesymistyczne. I bardzo realne zarazem. Niemal na wyciągnięcie ręki. Jeden dzień w gratisie. I to w wersji minimalnej!

Dlatego tak ważne jest abyś korzystał z tego, co działa w Polsce. Bo zyski naprawdę są w zasięgu ręki. Musisz tylko sięgnąć po odpowiednie narzędzie, skorzystać z pomocy odpowiednich ludzi, którzy Ci pokażą co i jak. I niemal od strzału będziesz w stanie mieć takie efekty jak w prezentowanym przykładzie. A prawdopodobnie będziesz mieć jeszcze lepsze.

To musisz zapamiętać z tego wpisu. Nie wszystko co przychodzi z hameryki albo z „zachodu” jest zawsze dobre i skuteczne. Może działa tam, ale nie koniecznie u nas. Najważniejsze przesłanie dla Ciebie na dziś – jeśli chcesz odzyskać swój stracony czas, to musisz korzystać z tego co działa tutaj. A nie tam, za oceanem. Oni mają inne realia. A my mamy swoje realia i swój kontekst historyczny.

U nas nigdy nie działało wmawianie sobie że jest się najlepszym. Że się uda. Jako Polacy zawsze uważaliśmy coś takiego za głupie. A na wielu szkoleniach (choćby z szeroko rozumianego rozwoju osobistego), usłyszysz o tym pod nazwą afirmacje. One mogą działać, jak się je robi dobrze. Ale nikt tego nie uczy. I tylko „mogą” a nie muszą. Więc gdy tępo zaczniesz sobie mówić „od dziś jestem mistrzem w zarządzaniu czasem i sobą w czasie” i to nie będzie Ci przynosić pozytywnych efektów to będziesz wiedzieć dlaczego. Po prostu u nas jest inaczej. Tak samo jak w przypadku niektórych dokumentów, które możesz znaleźć w internecie. Informacje zawarte tam, mogą nie działać na naszym rynku. Ponieważ wiem jak to jest w Polsce, przygotowałem dla Ciebie >> raport <<, z którego możesz się dowiedzieć więcej o tym, jak w ciągu 15 sekund zwiększyć sobie motywację do pracy, ćwiczeń lub innych obowiązków.

Rafał Kozłowski
Możesz więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *